Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - według kalendarza gregoriańskiego). Głównym celem Dnia Książki jest promocja literatury i czytelnictwa, a także ochrony własności intelektualnej.

Oficjalnie Dzień Książki został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO, jednak jego historia sięga znacznie wcześniej. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku, a wystąpił z nim wydawca i dziennikarz z Walencji - Vicente Clavel. Dzień 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek...

W związku z sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt w 2001 roku. W roku 2016 ten tytuł nosił Wrocław, a w 2022 Światową Stolicą Książki jest Guadalajara w Meksyku.

(źródło WIKIPEDIA)

Obraz1